Modellerimiz

Model ve Mankenlik

Giysiler ve alıcılar arasında aracı olan ya da ürün ve hizmetleri tanıtan kişidir. Moda, fotoğraf, prova ve tanıtım mankenleri gibi dört kategori altında toplanırlar. Herkesçe bilinen “Bütün mankenler güzeldir.” inanışı, farklı karakterleri ve durumları yansıtması istenen profesyoneller için çoğu zaman geçerli olmayabilir. Komik tipli bir insanı öne çıkarmak isteyen koreografi; ister poster – katalog çekimleri,  ister reklam filmleri için olsun, hikayesinde kişiden ziyade ana fikrin öne çıkmasını talep edebilir. Büyük beden mankenliği; el ve ayak mankenliği kavramlarını duymuşsunuzdur… Özel atletik ölçülerde olması istenen fitness modelleri ise vücut geliştiricilere benzer.

Defile, katalog ve moda çekimlerinde yer alan fotomodeller – süper modeller ise Dünyanın en iyi ve en çok para kazanan moda mankenleridir. Bu tanım ilk kez modacı Lisa Fonssagrives tarafından dile getirilmiştir. İç çamaşırı, mayo veya sergi salonu modelliği sektörün ne kadar ilerlediğini bizlere gösteren alt kategorilerden sadece bir kaçıdır. Tyra Banks, Elle Macpherson Milla Yovoviç gibi ünlü isimlerin yanı sıra; Marcus Schenkenberg, Tyson Beckford, Scott McGregor ve Evandro Soldati gibi erkek mankenler de moda dünyasında boy gösterirler

Fotoğraf modelliği ve podyum modelliğinin tarihi

Eşi Charles Frederick Worth’un tasarladığı kıyafetleri 1853 yılında giymeye ve  evinde tanıtmaya başlayan Parisli Marie Vernet Worth, mankenlik mesleğinin bilinen ilk modeli olarak tarihteki yerini alır. Günümüzde dahi neredeyse markalaşan “Paris Moda Evi – Evleri” kavramı bu sadelik üzerinden gelişir. Tekstil çekimleri için 1930’larda öne çıkan ve sektörde bilinen Lisa Fonssagrives ve benzerleri şimdikilerin aksine daha geniş ölçülere sahiplerdi. Eileen ve Gerard Ford tarafından New York’ta kurulan Ford Models ajans olarak ilk kurulan moda evidir. 1940’lı yıllarda çok popüler olan Jinx Falkenburg saatlik olarak sadece 25 dolar ücret almaktaydı. Dorothea Church ilk siyahi modeldir.

Meslek ciddiye alınmadığından mıdır bilinmez; 1960’lara kadar çoğu model, ülkeler arası seyahat bile edemezdi. Bu yıllardan itibaren tekstil ve modanın da gelişmesiyle paralel; ajans ve moda evlerinin sayısı artar. Günümüzde Amerika’da ortalama bir manken, 32.920 dolar yıllık ücretle çalışmaktadır.

Yürüme, kıyafet taşıma, makyaj, saç bakımı, poz verme gibi temel bilgileri edinmesi gereken mankenin kadınlarda 1.70, erkeklerde ise 1.80 boy üzerinde olması beklenir. Orantılı bir fiziğe sahip olduğunu düşünen adaylar; bağlı bulundukları illerdeki Halk Eğitim Merkezlerinin yanı sıra özel moda evlerinin verdiği eğitimlere de başvurabilir. Formun korunamaması, yaşın ilerlemesi, yeni yüzler istenmesi vb. nedenlerden dolayı 30’lu yaşlara kadar yapıldığına inanılan bir meslek olarak bilinir.

Tüm ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak sizlere kalıcı çözümler sunan İstanbul Model Manken Ajansı , bayan ya da erkek manken alternatifleri ile sektörde fark yaratıyor. İster Yüz mankeni, İster El mankeni, Kataloğumuzdaki yüzlerce bayan manken; ister prova mankeni isterseniz defile çekimi arayışınız için olsun firmanıza prestij katacak!

Yukarıda bulunan Fuar Hostesleri kategorilerimizden ilgili butona tıklayarak, adaylarımızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Çalışma Şekillerimiz

 • Lookbook çekimler
 • Katalog Çekimleri
 • Parça Başı Ürün Çekimleri
 • Sosyal Medya Takibi Çekimleri
 • Profesyonel Styling Hizmeti
 • Dış Mekan Katalog Çekimi Mankeni
 • Defile Organizasyonları
 • Profesyonel Mankenler
 • Prova Mankenleri
 • El Mankenleri
 • Yüz Mankenleri
 • Büyük Beden Mankenler

Videomuzu İzleyin

Sadece birkaç işlemden sonra, profesyonel deneyimimiz ile tanışın.

Müşteri Yetkilisi, 0542 509 32 34

Bizimle İletişime Geçin