Fotoğrafçılık Nedir ve Tarihçesi

Yunanca temelli “photos” ve yazı anlamına gelen “graphes” kelimelerinin birleşiminden oluşan fotoğrafçılık kavramı neredeyse iki asır önce tanımlanmış. İlk dijital fotoğraf makinasının Apple tarafından pazara sunulmasının üzerinden ise 20 yılı aşkın bir zaman geçti. Bin bir emek ve deneyim isteyen analog fotoğrafçılık ve karanlık oda süreci; görebildiğimiz nesnelerin çeşitli kimyasalar ve ışığın da yardımıyla önce duyarlı filme, buradan da yine bir takım kimyasal adımlar sonrası kağıt veya başka maddelerin üzerine aktarılması işlemi kabaca. Fotoğrafı, “ışıkla yazmak” olarak adlandırır işin uzmanları.

İlk renkli ve kalıcı fotoğraf, 1861’de fizikçi James Clerk Maxwell tarafından çekilir. 19 yüzyılın ortaları bu yeni sanat için ilklerin yaşandığı bir dönemdir. Yine bu tarihlerde; havadan çekilmiş ilk fotoğraf, ilk fotomontaj, ilk çıplak fotoğraf, ilk su altı fotoğrafı gibi tarihe geçen kareler yakalanır. Dünyamız ise uzaydan ilk kez 1946’da görüntülenecektir.

Karanlık odadan Photoshop’a, yani “aydınlık odaya” geçişle beraber mükemmel kareleri yakalamak da bir bakıma çocuk oyuncağı oldu. Profesyonel fotoğraf çekimi kadar olmasa da ona yakın başarılar elde etmek bir iki dijital adımla mümkün hale geliyor. Hamile fotoğrafçılığı, kuş ve doğa fotoğrafçılığı, doğum düğün fotoğrafçılığı gibi yeni alanlar sektöre gönül veren gençlere kazançlı kapılar aralıyor.

Sadeliğe evrilen süreci basitlikle genellemenin her şeyden önce bu sanata ihanet olduğunu düşünüyoruz. Tekstil çekimi, Tesettür çekimi, konsept ürün çekimi, gıda – takı – medikal ürün çekimleri gibi onlarca kategoriden sadece bir ikisini belirtmek bile işi bambaşka bir boyuta taşıyabiliyor görüldüğü üzere…

Konusunda yetkin profesyoneller; uygun ışık ve teknik şartları bir araya getirerek işin ticari kısmının sıkıntısız atlatılmasını sağlıyor. Stüdyo titizliğinde çalışan firmamız İstanbul Model Manken Ajansı; açık hava ve iç mekan çalışmalarıyla, endüstriyel taleplerinizden moda ve mimari ihtiyaçlarınıza kadar çok geniş bir yelpazede uygun fiyatahizmet sunmakta. Ürün ve katalog fotoğrafçılığı konusunda da iddialı olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Cast seçiminden, konseptin belirlenmesine kadar ilerleyen süreçte her zaman yanınızda olacak İstanbul Model Manken Ajansı; kaliteli ve hızlı hizmeti mümkün olan en kısa sürede sizlere sunuyor. Konusunda uzman grafikerler, saç tasarım ve makyaj uzmanları; manken, moda çekimi, still life çekimler gibi tüm detaylı taleplerinizi karşılayacak nitelikte.

 

Bizimle İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

Nasıl yardım edebiliriz ?

Size en hızlı şekilde yardımcı olabilmemiz için iletişime geçin.